Cinsel problemlerin çözümü Pendik

Cinsel Terapi

İÇİNDEKİLER

Cinsel Terapi Nedir ?

Cinsellik, ülkemizde konuşulması en zor konuların başında geliyor. Kültürel değerler ve inanışların etkisiyle maalesef çoğunlukla bilinçdışına bastırılmak zorunda kalıyor. Daha çok küçük yaşlardan itibaren baskılanıyor ve  ayıplanıyor. Küçük bir çocukken ve cinsellik, cinsel kimlik vb. konular hakkında hiçbir bilginiz yokken ebeveynlerinize sorduğunuz soruların nasıl cevaplandığını bir düşünün. Maalesef çocukların cinsellik ve cinsel kimlik ile ilgili sorularına sağlıklı yanıtlar verebilen ebeveyn sayısı ülkemizde çok az. Tabi ki bu durumun gelişmesinde ebeveynlerin kendi çocukluklarından itibaren edindikleri izlenimlerin de etkisi var. Cinselliğin bu derece ayıplandığı, yasaklandığı ama kapalı kapılar ardında uçlarda yaşandığı bir toplumda cinsel problemlerin de ortaya çıkması çok normal.

Çocukluktan itibaren, cinsellikle ilgili aileden ve çevreden aldığımız “yasak, ayıp” vb. tepkilerin etkisiyle, doğru bilgi edinilemeyen bir konu olan cinsellikle ilgili  bir çok problem maalesef ortaya çıkabiliyor. Bu problemler başlangıçta küçük problemler olarak görülseler de ilişkilerin ilerleyen aşamalarında büyük problemlere dönüşebiliyor. Çünkü bir çift ilişkisinde, duygusal bağların kuvvetli olması, düşünsel uyum, yakınlık ve arkadaş olabilmek ne kadar önemliyse cinsellik de o kadar önemlidir.  Çünkü cinsellik hem bedenimiz için biyolojik bir ihtiyaçtır hem de ruhumuz için psikolojik bir ihtiyaçtır. Cinsel bilgi eksikliğinden dolayı ülkemizde cinsellik maalesef sadece bedensel bir ihtiyaç ve meta olarak görülmektedir. Halbuki bizler biliyoruz ki; cinsellik, yakınlığın ve yakın ilişkiler kurabilmenin, dolayısıyla da duygu düzenlemenin bir uzantısıdır.  Sağlıklı bir cinselliğin bulunduğu bir ilişkide ilişkinin diğer belirleyicileri de olumlu etkilenir. Sağlıklı ve sağlıksız cinsellik ve cinsel işlev bozuklukları hakkında daha kapsamlı bilgileri sitemizde bulabileceksiniz. Şimdi cinsel terapi uygulamalarının nasıl yapıldığı konusunda bilgiler verebiliriz...

Cinsel Terapi Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde cinselliğin bu kadar gizli yaşanması ve cinsel konularda insanların konuşmakta zorluk çekmesi nedeniyle bu soruyu çok fazla merak edep soramayan çok fazla insanla karşılaşıyoruz. Aklınızdaki sorulara netlik getirmek açısından öncelikle şunu söyleyebiliriz; cinsel terapi, psikolojik bir yaklaşımla sorunların çözülmesinden ibarettir. Bedensel sorunlarla bağlantılı hemen her terapi yaklaşımında olduğu gibi cinsel terapide de kişilerin öncelikle fiziksel bir muayeneden geçmeleri terapi sağlığı açısından son derece önemlidir. Bunun için cinsel terapiye başlamadan önce kadınların bir jinekoloji doktoruna; erkeklerin ise bir üroloji doktoruna fiziksel muayene olmaları gerekir. Fiziksel muayene sonucunda bedensel herhangi bir problemin olmadığı kanıtlanırsa çiftlerin cinsel terapilerine başlanabilir. Araştırmalar cinsel problemlerin çok büyük bir kısmının psikolojik kökenli olduğunu gösterse de bazı durumlarda bedensel hastalıklar da cinsel işlev bozukluklarına sebep olabilmektedir. Varsa bedensel rahatsızlıkların bulunması ve tedavi edilmesi cinsel terapi açısından çok önemlidir.

Cinsel Terapiye Bireysel Olarak mı Yoksa Çift Olarak mı Başvurulmalı ?

Cinsel terapiyle ilgili çok merak edilen diğer bir soru ise “cinsel terapiye bireysel olarak mı yoksa çift olarak mı başvurabiliriz ?” sorusudur. Bu sorunun cevabı elbette; çift olaraktır. Çünkü cinsellik hiçbir zaman tek kişinin eylemi değildir. İki ayrı insanın, iki ayrı psikolojinin, iki ayrı ruhun birleşmesidir. Bu birleşme esnasında kişilerin bağlanma örüntüleri, değer yargıları, inanışları, fantezileri ve buna benzer birçok etmen harekete geçer. Böylesi yakın bir ilişkide çiftin beraber değerlendirilmesi olmazsa olmazdır ! Çiftin doktor tarafından yapılan fiziksel muayenesinde herhangi bir soruna rastlanmadığı takdirde cinsel terapi çiftin beraber katılımıyla başlar. İlk aşamada çiftin beraberliği, ilişki öyküleri ve cinsel öyküleri alınır. Öykü alımı esnasında çiftlerin cinsel problemlerine yol açan düşünsel, duygusal ve  varoluşsal öğeler belirlenir. Probleme yol açan durumun tam olarak formüle edilmesinden sonra cinsel terapi, cinsel psikoeğitim süreci ve ev ödevleriyle başlar. 

Cinsel Terapinin Başarılı Sonuçlanma Olasılığı Nedir ? 

Cinsel terapilerin başarı olasılığı diğer terapi çeşitlerinden çok daha yüksektir. Çiftle genellikle başlarda cinsel terapiye şüphe ile yaklaşsa ve terapiye gelme konusunda ciddi şüphe içinde olsalar da cinsel terapilerin sonucunda hem ilişkilerinde hem de hayat kalitelerinde olumlu anlamda çok fazla değişim görürler.

Cinsel Terapide Hangi Cinsel İşlev Bozuklukları Üzerinde Çalışılır ?

Kişilerin getirmiş olduğu cinsel problemler, kişisel geçmişlerine, kültürel değerlerine, geçmiş cinsel deneyimlerine, cinsellikle ilgili duydukları ve öğrendikleri bilgilerin doğruluğuna vb. birçok faktöre göre farklılık gösterir. Ülkemizin cinsellik konusunda içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde sırf bilgi eksikliklerinden bile ciddi cinsel işlev bozukluklarının ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Birçok aile, basit psikoeğitim süreciyle bile halledilebilecek cinsel problemler yüzünden yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilmektedir. 

Ülkemizde en sık görülen cinsel problemlerin; kadınlarda vajinismus, erkeklerde ise erken boşalma problemi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun haricinde kadınlarda; ağrılı cinsel ilişki ve vajinal kuruluk ; erkeklerde ise, geç boşalma ve sertleşme problemleri de sık görülür. Bunlara ek olarak her iki cinsiyette de  cinsel istek ve uyarılma bozuklukları ve cinsel yönelim ve cinsel kimlikle ilgili bozukluklar da görülebilir. Cinsel yönelim ve cinsel kimlikle ilgili problemler ( kişinin problem olarak görmesi durumunda) bireysel olarak daha detaylı da incelenmelidir. 

Cinsel terapide cinsellik ve kişilerin cinsellikle bağlantılı travmaları, cinsellikle ilgili zihinlerindeki şemalar ve kişinin bilinçdışındaki korkuları mutlaka incelenmeli ve ele alınmalıdır. Bunun yanında bedenimizdeki cinsel anatomi, fizyoloji ve cinsel yanıt döngüleri danışanlara anlatılmalıdır. Bunlar yapıldığı takdirde cinsel terapinin başarı olasılığı çok yüksektir. Özellikle ülkemizde çok sık görülen ve çiftlerin ilişkisini çok fazla aksatan vajinismus, erken boşalma ve  ağrılı cinsel ilişki gibi cinsel problemlerin çözümü beklenenden çok daha kolaydır. 

Cinsel Terapi Pendik, Tuzla, Gebze, Kurtköy ve İstanbul Anadolu yakasında sıklıkla yapılmaktadır. Cinsel terapi ve cinsel işlev bozuklukları hakkında sorularınız varsa İLETİŞİM bölümünden bizimle bağlantı kurabilirsiniz. Cinsel işlev bozukluklarını tek tek ele aldığım yazılarımızı da sitemizde bulabilirsiniz.