Depresyon ve Depresyon Tedavisi 1

Bu yazımızda her yıl binlerce insanı etkileyen, depresyon ve depresyon tedavisi hakkında tüm bilgileri vermeye çalıştık. Aklınızda kalan soru işaretleri ve bize sormak istedikleriniz varsa lütfen bizimle iletişime geçin. Şimdi gelin depresyon ve depresyon tedavisi konulu yazımıza başlayalım…

Depresyon ve Depresyon Tedavisi Hakkında…

İÇİNDEKİLER

Depresyon, her yıl dünya çapında binlerce insanı etkileyen, insanları umutsuzluğa sürükleyen psikolojik bir rahatsızlığa verilen isimdir. Tanısal anlamda duygudurum bozuklukları kategorisine dahildir ve major depresyon adıyla da bilinir. 

Depresyon deyince bir çok insan günlük hayatın içerisindeki mutsuzluklarını aklına getirir. Fakat depresyon bundan daha derin ve farklı bir durumdur. Günlük hayatta dönem dönem üzüntü, mutsuzluk, çökkünlük gibi duygular yaşamak son derece normal karşılanan bir durumdur. Depresyonda ise kişinin düşünsel, duygusal ve davranışsal anlamda uzun süreli bir çöküş durumuna geçmesi söz konusudur. Bu çöküş en az iki hafta süreyle ve hemen her gün hissedilir. Bu süreçte kişi geçmişte yapmaktan hoşlandığı faaliyetleri yapmak istemez, yataktan çıkmak istemez, düşünsel anlamda sürekli olumsuz ve karamsar düşünür. Duygusal olarak çökkün, bitkin ve üzgün hisseder. Bu düşüncelerin ve duygularının etkisiyle de davranışları da dış dünyadan soyutlanmaya doğru yol alır. 

Depresyon Belirtileri Nelerdir ?

Depresyonun günlük hayat içerisindeki yaşanan mutsuzluktan farklı olarak kronikleşen bir rahatsızlıktır. Depresyon, kişinin kendisi ve çevresi tarafından dönem dönem fark edilmeyebilir. Böyle durumlarda depresyonda kalınan sürenin artması ve depresyonun derinliğinin artması kişiyi intihara bile sürükleyebilir. Fark edilmeyen veya tedavi edilmeyen depresyon vakalarında ölümle sonuçlanan intihar oranı yaklaşık %15’tir. Kişinin kendisine yabancı olması ve çevresinin de kişiye karşı aşırı duyarsız olması da bir depresyon sebebi olabilir.  Bununla birlikte depresyon genellikle fark edilen belirtiler gösterir. Bu belirtiler arasında :

 1. Kişinin kendini boşlukta hissetmesi, 
 2. Sürekli ve yoğun değersizlik duyguları,
 3. Eskiden keyif aldığı günlük aktivitelere ilgisinin kaybolması,
 4. Kendini sürekli yorgun hissetmek,
 5. Geçmiş olumsuz olayları  düşünüp kendini sürekli suçlama,
 6. Uyku problemleri,
 7. Yemekle ilgili problemler; iştah azalabilir ya da kontrolsüz yeme sonucu aşırı kilo alınabilir,
 8. Düşüncelerde ve hareketlerde yavaşlama,
 9. Cinselliğe karşı genel bir ilgi kaybı,
 10. Dikkatini odaklamada zorluklar,
 11. İntihar düşünceleri ve intihara yatkınlık,
 12. İnsanlardan uzaklaşma,
 13. Unutkanlığın giderek artması,
 14. Mide ve bağırsak sisteminde sorunlar,

Bu ve buna benzer semptomlar genellikle depresyona giren ya da girmeye yakın olan kişilerde sıklıkla görülür. 

Depresyon Nedenleri

“Depresyon, insanın yukarıda sayılan belirtileri yaşamasına neden olan  bir rahatsızlık mı yoksa bazı sıkıntıların yaşanması sonucunda ortaya çıkan ruhsal bir  fenomen mi ?”  sorusu ruh sağlığı alanında hep sorulmuştur. Bu sorunun tam bir karşılığı olmasa da şu anki bilgimizle biliyoruz ki; 

 1. Genetik yatkınlık, 
 2. Çocuklukta yaşanan travmatik olaylar ve bunların yetişkin hayatında tekrarlanması, 
 3. Hormonal bir takım değişiklikler ,  
 4. Biyolojik bir takım değişiklikler, 
 5. Menapoza ve andropoza girme, 
 6. Çocuklukta sürekli değersizleştiren anne baba tutumlarından dolayı temel nesne ilişkilerinin kusurlu olması, 
 7. Kişinin olduğu haliyle kabul edilmemesi, 
 8. Cinsel veya fiziksel istismarın olması, 
 9. Yaşanmamış yas ya da uzun süren yas dönemlerinin varlığı ve 
 10. Kişinin kişiliğini üzerine kurduğu ve inandığı değerlerin yıkılması vb. birçok durum depresyona sebep olabilir. 

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir ?

Depresyon tedavisinde kullanılan yöntemlerin başında antidepresan ilaçlar ve psikoterapi gelmektedir. Günümüzde antidepresan ilaçların son derece gelişmiş olması sayesinde depresyon hastalarının büyük çoğunluğu  antidepresan tedavisinden fayda görebiliyor. Psikoterapide ise depresyon ve depresyona sebep olan faktörler kapsamlı bir biçimde incelemeden geçirilir. Depresyona sebep olan geçmiş yaşantıların üzerinde çalışılması ve bu yaşantıların işlemlenmesi kalıcı bir çözüm getirebiliyor. Psikoterapide danışanın düşünsel ve duygusal süreçleri derinlemesine çalışılıp fiziksel ve davranışsal değişimler elde edilebiliyor. Bir diğer süreç ise antidepresan ilaçlara ek olarak psikoterapi uygulanmasıdır. 

Depresyondan Kurtulmak İçin Öneriler

Eğer hayatınızda mutsuzluk, yorgunluk, hayattan keyif alamama gibi problemlerle sürekli karşı karşıya kalıyorsanız kesinlikle bir ruh sağlığı uzmanından destek almanızda fayda var. Bunun haricinde, depresyon kişiyi içine çeken bir girdap gibidir. Depresif hissettiğinizde sosyal bağlarınız zarar görür, günlük aktiviteleri yapmaktan keyif alamazsınız, yataktan çıkmak istemezsiniz. Bunu yenmenin yolu ise o anda içinde bulunduğunuz duygu ve düşünceler üzerinde düşünmek ve bu davranışların aksini yapmaktır. Yani hayata tekrar ve inatla karışmak…

İnsan ilişkilerine devam etmek… Çünkü insan sosyal bir canlı ve diğer insanlarla kurduğu ilişki vasıtasıyla varoluyor. Tabi bunu yaparken size iyi gelen insanlarla paylaşımda bulunmanız, bu ruh durumunuzdan çıkmanıza yardımcı olacaktır. Sürekli kötü düşünen ve kaygılarını size aktaran insanlar iç dünyanızdaki olumsuzluğu arttırabilir. Düşünceleriniz ve duygularınızla baş edemiyor ve yakınınızda size iyi gelen kimseyi bulamıyorsanız kesinlikle ama kesinlikle bir ruh sağlığı uzmanından yardım alın ! Asla pes etmeyin ! Bunların haricinde spor yapmak, dengeli beslenmek, yoga, nefes egzersizleri ve beden farkındalığı çalışmaları da ruh halinize olumlu katkılar sağlayacaktır.

En İyi Antidepresan Hangisi ? En Hafif Antidepresan Hangisi ?

Zaman zaman danışanlardan depresyon ve depresyon tedavisinde en iyi antidepresan hangisi ? vb. sorular geliyor. Bu soruların net bir yanıtı yoktur. Antidepresanlar beyindeki kimyasal akışını değiştiren ilaçlardır. Her insanın da farklı biyolojik ve genetik sistemi vardır. Bu yüzden şu ilaç en iyisi demek sağlıklı olmayacaktır. En iyi antidepresanın hangisi olduğuna psikiyatri hekiminizle birlikte karar vermeniz sağlığınız açısından en iyi yoldur.

Postpartum Depresyon ve Depresyon Tedavisi ( Doğum Sonrası Depresyonu )

Doğum sonrası lohusalık depresyonu olarak bilinen postpartum depresyon sıklıkla doğum sonrasında yaşanan annelik hüznü ile karıştırılır. Lohusalık depresyonu ( postpartum depresyon) ciddi bir durumdu ve kesinlikle ruhsal destek almayı gerektirir. Hamilelik ve hamilelik sonrasında beyinde ve vücuttaki hormonal dengelerin tamamen değişmesi sebebiyle son derece etkilidir. Lohusalık depresyonu ve depresyon belirtileri gösteren kişilerin aileleri bu konu hakkında bilgili olmalı ve depresyon yaşayan kişiye destek olmalıdır.

Endojen Depresyon Nedir ?

Endojen depresyon, birden bire ortaya çıkan, kişinin anlam veremediği bir çökkünlük haline girdiği depresyon çeşididir. Ruhsal olarak çöküntüye sebep olur. Sebebi tam olarak bilinememekle birlikte beyindeki nörotransmitter seviyelerinin değişmesiyle ortaya çıktığı açıktır. Genetik sebepleri olabildiği gibi bilinçdışında saklı bir travmanın tetiklemesiyle de ortaya çıkabilir. Belirtileri genel depresyon belirtileriyle benzerdir. Endojen depresyon da diğer depresyon çeşitleri kadar dikkate alınmalıdır.

Kış Depresyonu ( Mevsimsel Depresyon ) Nedir ?

Kış depresyonu ve mevsimsel depresyon, sonbahar ve kış aylarında gün ışığının azalması ve kısalan gün süreleriyle bağlantılı ortaya çıktığı düşünülen bir depresyon çeşididir. Uyku ve uyanıklık ve mutluluk halimizde etkili olan iki nörotransmitter olan melatonin ve seratoninin kış depresyonunun ortaya çıkışında aktif rol oynadığı düşünülmektedir. Gün ışığında geçirilen sürenin azalmasıyla beraber kanda ve beyindeki melatonin seviyesinin arttığı, serotonin seviyesinin ise düştüğü düşünülmektedir. Bu durum, ruh halimiz üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. Mevsimsel depresyonun da diğer depresyon türlerinde olduğu gibi tedavileri mevcuttur. Psikiyatrik ilaç tedavileri, ışın tedavisi ve psikoterapi mevsimsel depresyonun tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerdir.

Depresyon Hastalarına Tavsiyeler

Depresyon ruh halinizi değiştiren, hayat enerjinizi azaltan ve sizi hareketsizliğe mahkum eden bir bozukluktur. Bu bozukluğu yenmek için;

 1. Ruh haliniz kötü olsa da günlük rutinlerinizi aksatmayın.
 2. Spor yapın: Spor beyninizdeki nörotransmitter seviyelerinizi dengeler ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Dolayısıyla sporun depresyon tedavisinde çok önemli bir yeri vardır.
 3. Beslenmenize dikkat edin: Beslenme tüm hastalıkların tedavisinde önemli bir yer tutar. Doğal ve dengeli beslenmek depresyon tedavisi için de önemlidir.
 4. Duygularınızın ve düşüncelerinizin farkına varın: Depresyon hastaları kendiyle ve hayatlarıyla ilgili olumsuz düşüncelere kapılırlar. Hayatlarındaki problemlerle ilgili kendilerini suçlarlar. Aklınızdan geçen olumsuz düşüncelerin ve hissettiğiniz olumsuz duyguların farkına varmak ve onların kaynakları hakkında düşünmek problemi çözmenin ilk adımıdır. Daha sonra olumsuz düşüncelerinize sebebiyet veren yaşam olaylarının incelenmesi faydalı olacaktır.
 5. Kendi başınıza depresyondan çıkamıyorsanız, artık direnme gücünü gösteremiyorsanız kesinlikle ama kesinlikle bir ruh sağlığı profesyonelinden destek alın. Unutmayın; Depresyon küçümsenmemesi gereken bir problemdir !

Depresyonu psikoterapi ile aşmak istiyorsanız pendik psikolog ve kurtköy psikolog ekibimizle sizlere destek olabiliriz. Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle…