Karamsar Düşüncelerden Nasıl Kurtulurum ?

Karamsar düşünceler günümüzde birçok insanın sorunu haline gelmiş durumda. Hayat kalitenizi, ilişkilerinizi ve  kendinizi değerlendirme yetinizi sekteye uğratan bu düşünceler gücünü bazen çok derin köklerden alabiliyor. Bu yazımızda “Karamsar düşüncelerden nasıl kurtulurum ?” sorusunu ve cevaplarını ele almaya çalışacağız. Her zaman olduğu gibi sorularınız için bizimle çekinmeden iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz. Yazının iç dünyanızda yaşadıklarınızı anlamlandırmasını umut ederek başlayalım…

Karamsar Düşüncelerden Nasıl Kurtulurum ? – Giriş…

Öncelikle “Karamsar düşüncelerden nasıl kurtulurum ?” sorusunu cevaplayabilmek için, karamsar düşüncelere sebep olan kaynaklara bakmamız gerek. Bir doktorun doğru teşhisi koyamadığında hastasını iyileştiremediği gibi, ruh sağlığı alanında da doğru teşhisi koymak ve doğru alanlarla ilgilenmek problemin çözümü için kilit rol oynar. Karamsar düşüncelere kapılan kişilerin içinde bulunduğu psikolojinin, kişilik özelliklerinin, ailesinin, sosyal çevresinin ve genetik yapısının diğer insanlarla aynı olmadığını düşündüğümüzde, şunu yaptığınızda karamsar düşüncelerden kurtulabilirsiniz dememiz çok sağlıklı olmayacaktır.

Bu yüzden aklınızdan geçen karamsar düşünceleri sınıflandırmak, bu düşüncelerin sizi ve zihninizi ne kadar süreden beri meşgul ettiğini bulmak son derece önemlidir. Son zamanlarda yaşadığınız birkaç olumsuz olayın etkisiyle mi karamsar düşünmeye başladınız yoksa 6 aydan beri mi karamsar düşünceler içerisindesiniz ? Yoksa kendinizi bildiniz bileli karamsar bir insan mıydınız ? Tüm bu sorular ve yanıtları bizi “karamsar düşüncelerden nasıl kurtulurum ?” sorusunun cevabına götürecektir. 

Cevaplanması Gereken Sorular…

Bu cevaba ulaşmak için, karamsar düşüncelerinizin neler olduğunu tanımlamak faydalı olacaktır. Hayatı yaşamanın anlamsızlığından mı şikayetçisiniz  yoksa kendinizi değersiz ve boşlukta mı hissediyorsunuz ? Karamsar düşünceleriniz daha çok kendinizle mi etrafınızdaki insanlarla mı yoksa geleceğinizle mi ilgili ? Tüm bu düşünceler zihninizi ne zamandan beri rahatsız ediyor ? Bu gibi sorular çözüm yolunda bize yol gösterebilir.

Bazen insanlar hayatta kırılma dönemleri yaşayıp kendileri, çevreleri ve gelecekleriyle ilgili karamsar düşüncelere kapılabilirler. Eğer kısa süredir bu tarz düşünceler içerisindeyseniz ve genel anlamda kendi kişiliğinizden, ilişkilerinizden ve hayatınızdan memnunsanız bu düşünceler bir süre sonra ortadan kaybolacaktır. İçinden geçtiğiniz dönemin bir yansıması olarak ortaya çıkmış olabilirler. Yani siz hayatınıza ve günlük rutinlerinize devam edebilirsiniz. Karamsar düşüncelerden nasıl kurtulabilirim sorusunun cevaplarından biri bu olabilir.

İkinci senaryoda durum biraz daha karmaşıklaşabilir; Bazen insanlar geçmiş yaşantılarının ve belli başlı tetikleyicilerin etkisiyle depresyona girebiliyor. Bu depresyon bazı durumlarda kişinin kendisi ve çevresi tarafından fark edilebilirken bazı durumlarda ise son derece sinsi ilerleyebiliyor ve kişiyi intiharın eşiğine kadar götürebiliyor. Eğer hayattan keyif almada, günlük aktivitelerin, ilişkilerin ve hayatın anlamı noktasında eski tadı alamıyorsanız ve bu durum iki haftanın üzerinde devam ediyorsa depresyona girme ihtimalinizden bahsedilebilir ( Depresyon hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz…). Bu depresyon, bazen atalarınızdan aldığınız genetik yatkınlıktan dolayı ortaya çıkabilirken bazen ise yaşadığınız olumsuz olaylar sonucu veya bir sevdiğinizi kaybetme sonucu ortaya çıkabilir. Depresyona sebep olan şey her ne olursa olsun, çözülmesi ve depresyondan çıkmanız “karamsar düşüncelerden nasıl kurtulurum ?” sorusunun bir diğer yanıtıdır. 

Yukarıda saydığımız durumlar karamsar düşüncelerin oluşması ve ortadan kaldırılması sürecinde nispeten kolay olarak adlandırabileceğimiz durumlardır. Karamsarlık duygularının çok daha derinlerde olmasına, hayatı ve varoluşunuzu derinden sorgulamanıza sebep olabilecek kişilik ve kendilik problemleri de mevcuttur. Kendilik problemlerinin kökleri, daha doğumunuzla başlayan sürece dayanır. Doğumdan sonra bebeğin fiziksel ve duygusal olarak bakımının yapılmaması, cinsel ve ruhsal istismar ve ihmal durumları kendilik bozukluklarına sebep olur.

Bu durumda olan kişilerin karamsar düşünceleri ve hem kendisini hem de çevresini olumsuz değerlendirme eğilimi olabilir. Bu eğilim çok daha derinlerden gelir ve tedavi edilmesi çok daha uzun bir süre alır. Kendilik dediğimiz yapının gelişim süreci çok daha detaylı olduğundan burada o konuya çok fazla değinmeyeceğiz ( Konuya ilgi duyanlar kendiliğin gelişim sürecini buradan detaylı şekilde okuyabilirler ). Kendilikle ilgili bozukluklar hem çok daha derin bir depresyona hem de kişilik bozukluklarına yol açabilirler. 

Kişilik bozukluklarının bir çoğunda derinden gelen karamsarlık düşünceleri mevcuttur. Depresif ve mazoşistik kişilik yapılanması, şizoid kişilik yapılanması, borderline kişilik yapılanması, obsefif kompulsif kişilik yapılanması ve narsisistik kişilik yapılanması bulunan kişilerde de karamsar düşünceler sıklıkla görülür. Bu yapılanmaların hepsinde karamsar düşüncelerin görülme nedeni ve yoğunluğu farklı olabilir. Kişilik ve kendilik problemlerinin çok daha karmaşık ve uzun süreli oluşması dolayısıyla çözümlenmesi de uzun süreli psikoterapiler gerektirir. 

Sonuç olarak, “karamsar düşüncelerden nasıl kurtulurum ?” sorusunun birden fazla yanıtı vardır. Kişinin geçmişine, travmalarına, kişilik yapılanmasına ve genetik aktarımına bakılıp kapsamlı bir değerlendirme yapılmalı ve ona göre bir yol izlenmelidir. Genel itibariyle söyleyecek olursak, çocukluk yılları sağlıklı geçen kişilerin karamsar düşüncelerden kurtulma konusunda daha şanslı olduğu söylenebilir. Çocukluk ilişkileri ve benlik algısının bozuk olması ise daha kapsamlı, uzun ve yorucu bir psikoterapi süreci gerektirir. Konuyla ilgili sorularınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazımızın kendinizi tanıma sürecinde size faydalı olması umuduyla… Sağlıklı günlerde görüşmek üzere…

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir…

  1. İlişkiye Girme Korkusunu Yenin ( Vajinismus )
  2. Takıntı Geldiğinde Ne Yapmalı ?
  3. Düşünce Takıntılarından Nasıl Kurtulurum ?

Daha birçok yazıyı “Blog” kısmından okuyabilirsiniz…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir