Pendik Psikolog Tavsiyesi 1

Pendik ve civardaki bölgelerde yaşayıp, hayatında bir şeyleri yoluna koymak isteyen, kendi ruh sağlığı veya yakınlarının ruh sağlığı konusunda endişelenen, aile, arkadaşlık ve yakın ilişkilerinde problemler olduğunu gözleyen birçok kişinin en çok aradığı cümlelerden biri “Pendik psikolog tavsiyesi” cümlesidir. Ruh sağlığı alanı, beden sağlığı alanından birçok açıdan farklı olmasına rağmen özü itibariyle beden sağlığıyla çok bağlantılıdır.

Pendik uzman psikolog tavsiyesi
Pendik Psikolog Tavsiyesi için doğru adres

İÇİNDEKİLER

Vücudunda bir problem olduğunu gözlemleyen kişi tedavi olmak için ilk olarak bir doktora başvurur. Beden sağlığında, ruhsal bozuklukların sebep olduğu somatizasyon bozuklukları haricinde her şey somuttur. Dolayısıyla doktorlar gerekli tetkikleri yaparak soruna neyin sebep olduğunu söyleyebilir ve tedavi programına başlayabilir. Ruh sağlığı ise çok başka bir alandır. Çünkü ruh, beden gibi elle tutulup, gözle görülebilen bir olgu değildir. Bu yüzden, ruhsal problemlerde çalışacak uzmanların dikkatle seçilmesi çok önemlidir.

Ruh Sağlığı Uzmanı Seçimi

Pendik psikolog tavsiyesi isteyen her kişiye ilk tavsiyemiz, iç dünyanızı açacağınız, ruh sağlığınızı emanet edeceğiniz kişiyi dikkatli bir şekilde seçmenizdir. Ruh sağlığı alanının istismara çok yatkın bir alan olması dolayısıyla, alanda uzman olmayıp kendini uzman ilan eden birçok kişi ruh sağlığı alanını kullanmaktadır. Birçok kişi, insanların hassas duygularıyla, gerçekçi olmayan umut vaatleriyle oynamaktadır. “Bilinçaltı temizliği, 3-5 seansta dertlerinizi unutun” vb. sloganlarla birçok kişi insanlara umut tacirliği yapmaktadır. Bu durum, hem kişinin ruhsal dünyası için tehlikeli ve yıkıcı sonuçlar doğurabilmekte hem de kişinin maddi kayba uğramasına sebep olabilmektedir.

Alanında uzman bir ruh sağlığı profesyoneli bulduktan sonra ilk yapılması gereken sabırlı olmaktır. Çünkü; ruh sağlığı soyut olgular üzerinden tedavi edilebilen bir alandır. Panik atak, fobiler, takıntılar, depresyon, cinsel işlev bozuklukları vb. semptomatik problemler nispeten daha kolay ve kısa sürede çözümlenebilir. Ama kişilik bozuklukları ve kişilikle ilgili terapiler genellikle uzun sürerler. Ruh dünyamız, kişiliğimiz ve beyin yapımız nasıl ki 3-5 ayda oluşmuyorsa kişilik dinamiklerimiz de genellikle o kadar sürede değişmez. Şimdi gelin, pendik psikolog tavsiyesi isteyenlerin ruh sağlığı uzmanı seçerken dikkat etmesi gereken bazı ünvanlara bakalım. Bu ünvanlar birçok kişi tarafından karıştırılmakta ve birbirinin yerine kullanılmaktadır.

1. Psikiyatristler

Psikiyatristler, 6 yıl süren temel tıp eğitiminin ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına girerek, yeterli puanı almaları durumunda 4 yıl psikiyatri uzmanlığı okuyan kişilerdir. Genellikle hastanelerde çalışmakla birlikte, kendi kliniğini açan psikiyatristler de mevcuttur. Tıp Fakültesi geçmişleri olduğundan dolayı ilaç yazma yetkisine sahiptirler. Psikiyatri eğitimini tamamladıktan sonra benimsedikleri bir ekolde psikoterapi eğitimi alarak psikoterapi uygulayan psikiyatristler de mevcuttur. Şunu en başta söylemekte fayda var : İlaç yazma yetkisi sadece psikiyatrist ve tıp fakültesi mezunu doktorlara aittir.

2.Klinik Psikologlar

Tababet Kanunu’na göre 4 yıllık, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) ve Psikoloji lisans mezuniyetinin üstüne “Klinik Psikoloji” yüksek lisansını tamamlayan kişilerin almaya hak kazandığı ünvandır. Klinik Psikolog olduktan sonra kişi ilaç yazma yetkisine sahip olamaz. Danışanlarıyla çalışırken, kullanmak istediği terapi tekniklerini uygulayabilmek için, belli bir psikoterapi ekolünde psikoterapi eğitimi, formülasyonu ve süpervizyonu almalıdır. Bu sayede, Klinik Psikologlar daha kaliteli bir ruh sağlığı hizmeti sunabilirler.

3. Psikologlar

Üniversitelerin 4 yıllık Psikoloji bölümünden mezun olan kişilere psikolog denir.

4. Psikolojik Danışmanlar

Üniversitelerin 4 yıllık Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü bitiren kişilere verilen meslek ünvanıdır.

5.Psikiyatri Hemşireleri

Üniversitelerin 4 yıllık Hemşirelik bölümünden mezun olduktan sonra Psikiyatri Hemşireliği alanında uzmanlaşan meslek grubudur.

6. Sosyal Hizmet Uzmanları

Ruh sağlığı alanında hastalara barınma, gündelik yaşam koşulları ve eğitim gibi alanlarda destek olmak için eğitim almış meslek mensuplarıdır.

Sonuç

Dünyada ruh sağlığı alanı, diğer sağlık alanları gibi birbiriyle entegre ve birlikte hizmet vermektedir. Yukarıda sayılan ruh sağlığı alanlarının hepsi önemli ve kıymetlidir. Ülkemizde, henüz bir ruh sağlığı yasasının çıkmamasından dolayı birçok kişi terapistlik rolüne girmiştir. Elbette, ülkemiz de dünyadaki gelişmelere paralel olarak bir ruh sağlığı yasasına kavuşacak ve bu yasa ile insanlara daha kaliteli bir ruh sağlığı hizmeti verilebilecektir. Ancak bu yasa çıkana kadar, ruh sağlığı alanında hizmet görmek isteyenlerin başvuracakları uzmanı seçerken dikkatli olmalarında fayda vardır. Bu sayede danışanlar, hem ruhsal hem de maddi olarak daha faydalı bir süreç geçirebilirler.

Pendik psikolog tavsiyesi yazımızın aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmada sizlere faydalı olmuş olmasını umut ediyoruz.

Ruh sağlığı alanında kendini geliştirmiş uzman bir kadroyla çalışmak için bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…