Takıntı Geldiğinde Ne Yapmalı ?

Takıntılar insan hayatını zorlaştıran, bazı durumlarda çekilmez kılan problemlerdir. Çeşitli takıntılardan muzdarip insanlar,  takıntılarının çaresini bulmak için çok farklı yöntemler araştırıyor ve deniyor. Genellikle bu yöntemlerin başında internet aramaları ve kapsamlı araştırmalar bulunuyor. Eğer şu anda bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen siz de “takıntı geldiğinde ne yapmalı ?” başlıklı bir arama yaptınız. Bu yazımızda, zihninize düşen takıntılardan ve takıntı geldiğinde ne yapmalı konusundan bahsetmeye çalışacağız. Takıntılarınızı anlamak ve kontrol edebilmede yardımcı olacağı ümidiyle… Konuya başlamadan önce, konuyla ve diğer ruhsal problemlerle ilgili sorularınızı çekinmeden bize sorabileceğinizi belirtmek isteriz.  Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra konumuza başlayabiliriz. 

Eğer takıntılar konusunda sorun yaşıyorsanız, muhtemelen  bu yazıyı okuyana kadar neredeyse bir uzman kadar bilgi sahibi olmuşsunuzdur. İnternette yapılan aramalarda karşınıza sıklıkla takıntıların nedenleri, tedavi şekilleri ve takıntı türleri hakkında bilgiler çıkmaktadır. ( Eğer araştırma yapmadıysanız takıntılar hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz ).Bu bilgiler genel bilgilerdir. Halbuki takıntıların çeşitliliği kadar takıntılara sebep olan kaynaklar da farklılık gösterir ve takıntıları anlamada son derece önemlidir. Kendinizi tanımak, aile geçmişiniz, aileden öğrendiğiniz ilişki döngüleri, anne-babanızın  çocukluk yıllarınızda size olan tavrı, genetik materyaliniz vb. birçok faktör takıntıları anlamada ve takıntı geldiğinde ne yapmalı sorusunun cevabında yol göstericidir. Şimdi gelin bu durumu biraz daha detaylandıralım…

Giriş – Takıntı Geldiğinde Ne Yapmalı ?

Diyelim ki temizlik takıntılarından dolayı sıkıntı içerisindesiniz. Elinizi bir yere dokunduğunuzda elinizin kirli olduğunu ve mikrop kapacağınızı düşünüp huzursuzlanıyorsunuz. Veya eşinizle ilişkiye girdiğinizde kendinizi inanılmaz kirlenmiş hissediyorsunuz. Veya abdest alıyorsunuz ve namaza başlıyorsunuz ama tam namaza durduğunuz esnada içinizden Allah’a küfretmek geliyor. Tüm bu takıntıların insanın iç dünyasında oluşturabileceği stresi, gerilimi ve uyandırdığı duyguları düşünün.

Birinci durumda elini yıkamak için inanılmaz bir zorlantı, ikinci durumda derinlerden gelen bir kirlilik, suçluluk ve huzursuzluk hissi, üçüncü durumda ise dinden çıkma korkusu, suçluluk ve günahkarlık… Elbette bu örnekleri her bir takıntı çeşidi için arttırabiliriz. Hangi takıntı türü olursa olsun süreç üç aşağı beş yukarı bu şekilde ilerlemektedir ve takıntılı insanı son derece zorlamaktadır. Bu sebeple takıntı geldiğinde ne yapmalı sorusunun cevabı takıntılardan muzdarip kişiler için çok önemlidir.

Takıntı geldiğinde ne yapmalı sorusunun cevabı, ruh sağlığı alanında uzmanlaşan uzmanların çalıştıkları ekole göre farklılık göstermektedir. Bazı ekoller takıntılı düşünceleri zihinden uzaklaştırmak için düşüncelerin kontrol edilmesi gerektiğine, hatalı düşüncelerin yerine sağlıklı ve işlevsel düşüncelerin koyulması gerektiğine inanır. Bunu yaparken de vücutta oluşacak gerilimi ortadan kaldırmak için çeşitli gevşeme ve nefes egzersizleri de uygulanır. Terapi sürecinde bunlara ek olarak çeşitli ev ödevleri de verilir. Fakat bizim klinik gözlemlerimize baktığımızda  bu durum yüzeyde gözüken problemi ve takıntıları uzaklaştırsa da zaman içinde başka takıntıların ortaya çıkabileceği yönünde. O zaman takıntı geldiğinde ne yapmalı sorusunun diğer yanıtlarına da bakmamız gerekiyor…

Takıntıların arka planındaki travmaları, duygusal düğümlenmeleri, bastırılmış duygu ve düşünceleri gün yüzüne çıkarmanın takıntıların çözümünde çok önemli rol oynadığını biliyoruz. Bilinçdışındaki materyallere erişip o rahatsız edici duygularla yüzleşilebilirse takıntılar ortadan kalkabilir. O halde, takıntı geldiğinde ne yapmalı sorusunun bir diğer cevabı; takıntıya belli bir süre sabretmeyi denemek olabilir. Bunu bir örnekle açıklayalım; Diyelim ki; düzen takıntınız var ve evinizdeki düzen istediğiniz şekilde olmadığında öfkeleniyorsunuz. Bu durumda düzensizlik sizin için çok zor olacaktır. Evin düzensiz olduğu durumda iç dünyanızda hissettiğiniz duyguyu tanımlayın. Bu duygu öfke mi, çaresizlik mi, üzüntü mü, gerginlik mi ?

Birçok insan kendi duygularına çok yabancıdır. O yüzden bu sorunun yanıtını bulmakta zorlanır. Siz hissettiğiniz duyguyu bulmak için daha fazla çaba sarfedin. Duygunuzu bulduktan sonra duygunuza 0’dan 10’a bir puan verin. 10 en şiddetli 0 hiç etkisi yok olarak düşünebilirsiniz. Daha sonra bu duyguyu bedeninizde nerelerde hissettiğinize bir bakın.  Bedenlerimizin kendine has bir hafızası olduğu için hissettiğimiz duyguların bedende yansımaları vardır. Bu yüzden takıntı geldiğinde bedeninizde ne olduğuna dikkat etmeniz çözüm için hayati öneme sahip. Hissettiğiniz duyguyu bedeninizde tanımladıktan sonra ( diyelim ki; göğsümde bir daralma oluyor) içinde bulunduğunuz duyguya odaklanın. Bu duyguyu hayatta nerelerde hissedersiniz ? Ne olduğunda daha çok böyle hissedersiniz ? Çocuklukta nerelerde ve ne olduğunda buna benzer hissederdiniz ?

Tüm bunları yaptığınız zaman aklınıza gelecek anılar takıntıları yenme konusunda size inanılmaz faydalı olacaktır. Çünkü zihin anı ağlarıyla örülüdür. O anda hissettiğiniz olumsuz duygular geçmişteki bazı travmalarınızla bağlantılıdır. O travmaları bilinç düzeyine çıkarmak ve onları çalışabilme gücünü hissetmek takıntıların çözümünde kilit roldedir. Bazen çok fazla anı çıkar bazen ise kişi hiçbir anının gelmediğini söyler. Çok fazla anının ve travmanın çıktığı durumlarda bir ruh sağlığı uzmanından profesyonel destek almak yararlı olacaktır. Hiçbir anı gelmemesi de zihnin arka plandaki travmadan kaçınmak için geliştirdiği bir savunma olabilir. Bu travmaların, duyguların, düşüncelerin ve beden duyumlarının gün yüzüne çıkarılıp çalışılması takıntıları ortadan kaldırır. 

Sonuç olarak” takıntı geldiğinde ne yapmalı ?” sorunun birçok yanıtı mevcut. Ruh sağlığıyla ilgili hiçbir problemin nedensiz yere ortaya çıkmayacağını bilmek son derece önemlidir. Eğer takıntılarınız varsa arka planındaki yapının incelenmesi ve geçmiş travmaların çözümlenmesi olmazsa olmazdır. Takıntılar bataklık bulunan bölgedeki sivrisinekler gibidir. Onları öldürmeye çalışırsanız hızlarına ve sayılarına yetişemezsiniz. Ama bataklığı kurutursanız ortalıkta sivrisinek kalmaz ! Ruh dünyanızdaki bataklığı bulup kurutmak takıntı geldiğinde ne yapmalı sorusunun asıl cevabıdır ! 

Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz sorularınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle…

Bunları da Okumak İsteyebilirsiniz :

  1. Takıntılar (OKB)…
  2. Düşünce Takıntılarından Nasıl Kurtulurum ?
  3. Eski Sevgiliyi Takıntı Haline Getirmek…
  4. Birine Takıntılı Olmak…
  5. İlişkiye Girme Korkusu ( Vajinismus )

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir