Vajinismus tedavisi kurtköy psikolog

İlişkiye Girme Korkusunu Yenin (Vajinismus ve Disparoni) – 1

Ülkemizde ve dünyada birçok kadın cinsel ilişkiye girerken canının yandığından veya korkularından dolayı cinsel ilişkiye girememekten şikayetçi. Bu yazımızda, canının çok yanacağı ve çok fazla kanama yapacağı korkusuyla cinsel ilişkiye giremeyen kadınların sorunlarına ve çözüm yollarına değineceğiz. “Cinsel ilişkiye girerken canım yanıyor” diyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Vereceğimiz bilgilerin hem ilişkinize hem de sorununuzun çözümüne katkı sağlamasını diliyoruz. Yazı sonunda kafanıza takılan ve sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa çekinmeden bizlere başvurup bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz şimdi vajinismus ve disparoni nedir sorularıyla konumuza başlayalım…

Vajinismus Nedir ?

Vajinismus, kadınların cinsel ilişkiye girerken çok fazla acı duyacakları, çok fazla kanama yapacakları vb. korkularla vajina girişindeki kas grubunu kasmalarıyla ortaya çıkan bir problemdir. Her yıl binlerce kadın vajinismus problemi dolayısıyla kadın doğum uzmanlarına ve cinsel terapistlere başvurmaktadır. Ülkemizde cinsel bilgi eksikliğininin fazla olmasından dolayı, bir uzmandan destek alan kişi sayısından çok daha fazlası bu sorunu kendi geleneksel yöntemleriyle çözmeye çalışır. Bu yöntemler çoğunlukla travmatik cinsel birlikteliklere neden olur ve kadının cinsellikten haz almasının önüne geçer. 

Vajinismus vakaların büyük kısmının biyolojik nedenlerle ve  kızlık zarıyla alakalı problemlerden kaynaklı olduğu yönünde toplumca yanlış bilinen bilgiler vardır. Halbuki  vajinismus vakalarının neredeyse tamamı psikolojik kökenlidir ve çözümü tahmin ettiğinizden çok daha kolaydır. Vajinismusun nedenleri ve çözüm süreçlerinden bahsetmeden önce gelin bir de disparoni ( ağrılı cinsel ilişki) kavramına bakalım…

Ağrılı Cinsel İlişki ( Disparoni ) Nedir ?

Cinsel ilişki yaşamaktan korkan kadınların büyük kısmının kulaktan dolma bilgilerle veya geleneksel yöntemlerle bu sorununu çözmeye çalıştığından bahsetmiştik. Bu çözümler çoğu zaman travmatik sonuçlar doğurur. Bazı durumlarda cinsel birliktelik gerçekleşir fakat kadın bu birliktelikten haz alması gerekirken acı duyar. İşte bu birliktelikten doğan acıya verilen isim disparoni yani ağrılı cinsel ilişkidir. 

Vajinismus ve Ağrılı Cinsel İlişki Neden Oluşur

Normal koşullarda cinsel ilişki, bir insanın en önemli haz kaynaklarından biridir. Nasıl oluyor da bu kadar keyifli bir faaliyet bu kadar acı verici olabiliyor ? Bunu anlamak için kadınların yetiştirildiği topluma, o toplumdaki cinsiyet rollerine, cinselliğe bakışa ve çocukluk anılarına bakmak gerekir. 

Ülkemizde ve bizim gibi kapalı kapalı toplumlarda cinsellik ve cinsel birliktelik konusunda inanılmaz bir bilgi eksikliği mevcut. Bu bilgi eksikliğine ek olarak, birçok kişinin cinsellikle alakalı korkuları, kaygıları ve hatalı öğrenmeleri var. Ülkemizde kadına ve cinselliğe bakışı bir düşünün… Sizin de aklınıza muhtemelen hemen olumsuz düşünceler gelecektir. Bu olumsuz bakış ve düşünceler kadın üzerinde büyük bir yük oluşturur ve vajinismusun oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Şimdi gelin vajinismus nedenlerine ayrıntılı bakalım.

Vajinismus Nedenleri

1. Cinsel Bilgi Eksikliği

Ülkemizde kadınların büyük kısmı çocuklukta ve ergenlikte cinsel eğitim almıyor. Ailelerin cinselliğe bakışının olumsuz olması ve cinsellikle ilgili bilgi kirliliğinin olması da bu durumun oluşmasında büyük bir  etken. Cinsel eğitim alamama sonucunda kadınların cinsellik konusunda edindiği bilgiler genellikle kulaktan dolma bilgilerle sınırlı kalıyor. Peki toplumumuzda ilk geceyle ve cinsellikle ilgili en çok konuşulan konular neler ?

Hepinizin bildiği üzere, ilk geceye çok fazla önem atfedilen bir toplumda yaşıyoruz. İlk gecenin nasıl geçtiği, ağrının olup olmadığı, kanamanın ne kadar olduğu kadınlar arasında sık konuşulur. Bazı kadınlar ilk gecesinin ne kadar ağrılı olduğundan, cinsel ilişkide ne kadar acı duyduğundan, canının ne kadar yandığından bahseder durur. Bu sohbet bazen kadınların bir araya geldiği çay sohbetleri esnasında da yapılır. O ortamda bulunan küçük bir kız çocuğu ya da genç bir kız olduğunuzu bir düşünün ! İlk cinsel ilişkinin canınızı çok acıtacağını, çok fazla kanamanızın olacağını öğreniyorsunuz… Böyle bir acıya katlanmak ister misiniz ?

Canının çok acıyacağından korkan bir kadın Vajinismus geliştirebilir. Kurtköy Psikolog

Elbette birçok kişi bu acıdan kaçmayı seçecektir. Bununla birlikte halk arasında bazen abartılı hikayeler de anlatılır. Cinsel ilişkinin etkisiyle aşırı kanamadan hastaneye kaldırılan kadınların hikayeleri, cinsel birleşme pozisyonunda kilitli kalıp o şekilde hastaneye kaldırılan çiftlerin hikayeleri… Eğer hayattaki en güzel aktivitelerden biri olan cinselliğin aşırı kanama yapacağınıza sebep olacağına inanıyorsanız elbette kendinizi otomatik olarak kasarsınız. Ya da cinsel ilişki pozisyonunda kilitli kalarak hastaneye kaldırıldığınızı düşünürseniz, yaşayacağınız rezilliğe katlanmaktansa cinsel ilişkiye girmemeyi tercih edersiniz.

Bu ve buna benzer cinsel mitler ve yanlış bilgilerin etkisiyle birçok kadın cinsel korkular geliştiriyor ve cinsel ilişkiye giremiyor. Eşi kendisine yanaştığında istemsiz olarak kasılmaları, korkuları başlıyor. Bazı durumlarda bacaklarıyla eşini istemsizce itebiliyor. Tabi ki bu durum, eşlerin ikisi için de çok zorlayıcı ve acı verici bir süreç. Bir tarafta cinsellikten korkan ve ilişki yaşamamak için türlü bahaneler bulan bir kadın ve diğer tarafta kendini başarısız hisseden bir erkek… 

Maalesef anlattığımız tabloyla karşı karşıya kalan çift sayısı hiç de az değil. Üstelik birçok çift bu problemin arka planını da tam bilmediğinden çözümü başka yerlerde arıyor. Bazıları kendilerine büyü yapıldığını düşünüp hoca hoca dolaşırken bazıları kadının cinsellikle ilgili duygularını ve düşüncelerini iyice öldüren travmatik süreçlere sürükleniyor. Tüm bu denemeler sonucunda çiftin ilişkisi daha da kötü bir yere doğru gidiyor ve bazı durumlarda ilişki ayrılıkla sonuçlanabiliyor.

2. Kızlık Zarıyla İlgili Korkular

Kızlık zarıyla ilgili konuşulan birçok konuya sizler de kulak misafiri olmuşsunuzdur. İlk cinsel birliktelik esnasında kızlık zarının patlayacağı ve kan akacağıyla ilgili yanlış bilgiler kulaktan  kulağa yayılır… Halbuki kızlık zarı denilen yapı her kadında farklılık gösterir ve her iki kadından birinde kanama hiç görülmez. İlk ilişkide kanama görülmemesi durumunda eşinin kendisiyle ilgili düşüneceklerine odaklanan bir kadının cinsel ilişkide rahat olması beklenebilir mi ? 

Tabi ki beklenemez… Bir tarafta canının çok acıyacağından ve  kanamadan korkan bir kadın, diğer tarafta kanama olmaması durumunda eşinin düşüncelerinden korkan bir kadın… Yani aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık… Kadın her iki durumda da ağır bir yükün altında kalıyor. Yasakçı bir toplumda büyüyen bir kadının bu yükün altından kalkması kolay değildir. Bu yükün altında kalan bir kadında da vajinismus görülmesi kadar normal bir şey olamaz ! 

3.Zorla Cinsel İlişkiye Girme ( Tecavüz )

Vajinismusa neden olan sebeplerden biri de zorla ilişkiye girmektir. Bazen evlilik öncesinde bu tarz travmatik ilişki deneyimleri olabileceği gibi bazen de evlilik içerisinde bu tarz travmatik olaylar yaşanabilir. Erkeğin cinsel ilişkiye girme konusundaki sabırsızlığı bu durumun oluşmasında en büyük etkenlerdendir. Kadının bedenine ve ruhuna saygı duymayıp onu cinsel ilişkiye zorlamak kadın üzerinde travmatik bir etki yapacaktır. Penis-vajina birlikteliği belki bu şekilde sağlanacak fakat bu birliktelik çok acılı olacaktır. 

Zorla cinsel ilişki sonrasında cinsel işlev bozukluklarının devamı da gelecektir. Ağrılı cinsel birliktelik, vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik gibi sorunlar bu travmaların ardından sıklıkla görülür. Hayattaki en keyif verici aktivitelerden biri olan cinsel ilişki kadın için bir ızdıraba dönüşür.

4. Cinsel İstismar ve Ensest İlişkiler

Çocuklukta ve yetişkin hayatında cinsel istismara maruz kalan kişilerde de vajinismus sıklıkla görülür. Ensest ise aile içerisinde cinsel ilişkilerin yaşanmasına verilen isimdir. Çocukluğunda cinsel istismara maruz kalan veya ensest ilişki yaşayan kişiler kendilerini suçlama eğilimindedirler. Çünkü çocuklar ben merkezci düşünme eğilimi vardır. Yaşadıkları tüm olayların kendilerinin suçundan dolayı başlarına geldiğini düşünürler ve kendilerini suçlarlar. 

Cinsel İstismar en sık görülen vajinismus nedenlerindendir. Kurtköy Psikolog

Bu çok büyük bir travmadır ve derin bir  suçluluk hissettir. Bu travma, destek alınmadığı takdirde  yetişkin hayatta da izlerini gösterir. Günümüzde vajinismus problemiyle uzmana başvuran her 10 çiftten yaklaşık ikisinde maalesef cinsel istismar veya ensest problemi göze çarpıyor. Çocuklukta yaşanılan bu travmanın etkisiyle kişi cinsel ilişkiye girmeyi engelleyerek bir nevi kefaret öder. Kendi günahlarının kefareti olarak vajinismus geliştirerek cinsel ilişkiyi kendisine yasaklar. Halbuki hiçbir istismar istismara uğrayan kişinin suçu ya da günahı değildir.  

5.Hamilelik ve Doğumla İlgili Korkular

Bazı kadınlar hamile kalmayla ve anne olmayla ilgili korkulara sahiptir. Bu korkular da vajinismusun bir sebebi olabilir. Örneğin; çocukken doğumla ilgili bir video izleyen bir çocuk düşünün. Doğumun ne kadar acılı bir süreç olduğunu kendi gözleriyle görmüş ve dehşete düşmüştür. Ya da doğumun ne kadar acılı olduğuyla ilgili çevresindeki yetişkinlerin anlattıklarını dinleyen bir çocuk düşünün. Bu çocuk kafasındaki bu korkularla büyüyor ve evleniyor. 

Eğer cinsel ilişkiye girerse hamile kalacağını ve hamile kalmanın sonucunda inanılmaz acı duyacağı bir doğum yaşayacağını düşünüyor. İşte bu düşüncelere sahip  kişide de yine doğal olarak vajinismus gelişebilir. Doğum kontrol teknikleriyle ilgili verilen bilgi bu kadınları çok rahatlatır ve genellikle vajinismus problemlerini aşmalarına yardımcı olur. 

Hamilelikle ve doğumla ilgili kaygılar da vajinismus nedeni olabilir. Kurtköy psikolog.

Bazı kadınlarda ise anne olmayla ve annelikle ilgili kaygılar vardır. İlişkiye girerse hamile kalacağı ve anne olacağını düşündüklerinden dolayı cinsel birliktelik esnasında bilinçli veya bilinçdışı olarak kasılmalar yaşarlar. Anne olmayla ilgili kaygıların arka planı incelendiğinde ve bu konuyla iligili çalışmalar yapıldığında vajinismus problemi de ortadan kalkar .

6. Obsesif Kompulsif ( Takıntılı) Kişilik Yapısı

Bazı kadınlar aşırı kaygılı ve titiz olarak yetiştirilmişlerdir. Bu kaygı ve titizliğin etkisiyle cinselliğe, cinsel organlara, cinsel organlardan akan sıvılara karşı aşırı hassaslık gösterebilirler. Bu durum kadının cinsellikten ve cinsel birliktelikten kaçmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda önce vajinismusa neden olan takıntılar üzerinde çalışmak sorunu aşmak için çok önemlidir. 

Takıntılar Hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın…

Takıntılı kişilerin bir diğer özelliği kontrolcü olmalarıdır. Hayatlarını kontrol mekanizması etrafında sürdürürler. Cinsel ilişki ise kontrolün kaybolduğu bir ruh haline sebebiyet verir. Kontrolü kaybetmek ise bu insanlar için çok korkutucu olduğu için bu kişiler vajinismus geliştirebilirler. 

7. İstemeyerek Evlenmek, Eşini Değil Başkasını Sevmek veya Eski Sevgiliyi Unutamamak

Ülkemizde maalesef istemeden evlendirilen birçok insan mevcut. İstemeden evlendirilen kişilerde de vajinismus sıklıkla görülür. Çünkü cinsellik aslında bedensel olduğundan daha fazla  ruhsal bir olgudur. Görünürde bedenler birleşse de ruhun bu birleşmede inanılmaz etkisi vardır. Bu durumu düşündüğümüzde, istemeden evlendirilen ya da başka birini seven birinin de vajinismus yaşaması kadar normal bir şey olamaz. 

Mutsuz birliktelik de vajinismus nedeni olabilir. Kurtköy psikolog.

Bazen çiftin ilişkisi sürerken başkasına aşık olma ve eşi reddetme durumları da görülebilir. Böyle bir ilişkide de vajinismus ve ağrılı cinsel birliktelik görülebilir. Böyle bir durumda ya ilişki sonlandırılmalı ya da sevilen kişinin yasının tutulması için çalışma yapılmalıdır. 

8. Eşindeki Cinsel İşlev Bozukluğundan Kaynaklı Gelişen Vajinismus

Bazı vakalarda erkeklerin de cinsel işlev bozuklukları mevcuttur. Örneğin erkek çok erken boşalıyordur ve bunun sonucunda kendini çok kötü hissediyordur. Bu durumda bazı kadınların eşinin kötü hissetmesine dayanamadığı için kendisinin de bir işlev bozukluğu ortaya çıkardığı da nadir de olsa görülür. 

9. Ödipal Kaygılar

Bazı vakalarda kadının şunu söylediği olur “ Eşimle ilişkiye girerken sanki babamın yüzünü görüyor gibi oluyorum.” Tabi ki bu durum derin bir suçluluk oluşturur ve cinsellikten uzaklaşmaya sebep olur. Yaşanan yoğun duyguların ağırlığından dolayı vajinismus ikincil bir problem olarak ortaya çıkar.

Bu kişilerin geçmişine bakıldığında küçüklüklerinde babalarıyla flörtöz ve aşırı yakın bir ilişkiye sahip oldukları görülür. Bazen babalar küçük kızlarına kızları gibi değil de sevgilileriymiş gibi davranırlar. Böyle bir ilişki sisteminde büyüyen bir kadın kendi eşini seçerken babasına benzeyen birini seçebilir. Ya da eşiyle birlikte olurken bu çeşit kafa karıştırıcı görüntüler görebilir. Ödipal çatışmaların sebep olduğu vajinismus vakaları da mevcuttur. 

Vajinismus Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vajinismus, tedavisi olasılığı %100 olan bir problemdir. Çok nadir görülse de bazen biyolojik sebeplerden dolayı vajinismus öyküsü  görülebilir. Bu yüzden öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünmek faydalıdır. Herhangi bir biyolojik anormali bulunmadığı takdirde cinsel terapiye başlanır. Cinsel terapide öncelikle kişinin ve ilişkinin bir geçmişi alınır.

Toplumumuzda vajinismusla ilgili yanlış bilinen şeylerden biri de vajinismusun sadece kadın problemi olduğudur.  Halbuki tüm cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi vajinismusta da çiftin beraber görülmesi ve ilişki problemlerinin değerlendirilmesi ve çözülmesi hedeflenir. 

Biyolojik olarak bakıldığında vajinismus, vajinanın girişindeki 3’te 1’ilk kısımda bulunan Pubococcygeus (PC, pubokoksigeus) kas grubunun kasılmasıyla ortaya çıkan bir problemdir. Gevşeme egzersizleri ve kafadaki korkuların yenilmesiyle kolaylıkla aşılabilecek bir durumdur. O yüzden cinsel terapide ana hedef cinsel birlikteliği sağlamak değildir. Birçok vakada cinsel birliktelik sağlansa da ağrılı cinsel birliktelik olur. Bir çok vakada ise kadınlar cinsellikten hiçbir keyif almadan eşlerinin isteklerini yerine getirmek için sadece ilişkiye girerler.

Halbuki cinsellik insan için hem duygusal hem de bedensel bir ihtiyaçtır ve hayatta insana en çok keyif veren aktivitelerden biridir. Eşlerden biri cinsellikten keyif almıyorsa bu ilişkide bir problem vardır. Ya ilişki duygusal anlamda sorunludur, ya cinsel bilgi eksikliği ve düşünsel şemalar mevcuttur ya da eşlerin birbiriyle iletişim sorunları vardır. Normal koşullarda cinsellik ve cinsel ilişki aşamaları olan keyifli bir aktivitedir. 

Eşlerin sevişmeyle, birbirlerine dokunmayla, bedensel ve ruhsal yakınlaşmayla veya kendi bedenleriyle ilgili kaygı ve sıkıntıları varsa cinsel aktivitelerinin kalitesinde de sorunlar ortaya çıkacaktır. O yüzden cinsel terapi, eşlerin birbirleriyle keyifli ve yakın ilişki kurmasını hedefler. Bu durumda da çift olarak terapiye gelmelerini ve ilişkilerini incelemelerini gerektirir. 

Kurtköy Psikolog Desteği

Kurtköy psikolog ekibimiz içerisinde deneyimli cinsel terapistler mevcuttur. Hayatınızı aksatan ve ilişkinizi zorlaştıran sorunları içinize atmaktansa ilişkinize zarar vermeden ruhsal destek alın. Sorularınız ve destek talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir